• Informácie

• Prečo sa stravovať v školskej jedálni ?

Jednou z možností, ako deťom zabezpečiť zdravší variant kvalitného obeda, ponúkajú školské jedálne. Pokiaľ deti jedia v školských jedálňach, majú v priemere minimálne jedno jedlo s takou výživnou hodnotou, akú pre svoj vek potrebujú. Nie všetky deti však do školských jedální chodia, niektoré obedujú domácu stravu po príchode zo školy. Pritom strava v školskej jedálni je pre ne často krát najlepšou voľbou. Výhodou školskej stravy je plnohodnotný teplý pokrm, obed / zložený z polievky , hlavného jedla , nápoj / v primeranom čase a prepracovaný jedálny lístok.

Školské obedy sú

- plánované

- jedlá sú pestro obmieňané

- musia spĺňať prísne hygienické normy

- používajú sa iba vysokokvalitné a plnohodnotné suroviny

- sledujú sa energetické a nutričné hodnoty každého obeda.

Školské stravovanie teda predstavuje overený, vyhovujúci systém zabezpečenia plnohodnotnej výživy deťom a
          mladistvým počas vyučovania najmä vtedy, ak sú v plnej miere pri zostavovaní jedálnych lístkov rešpektované odporúčania
          odborníkov v oblasti výživy, a to:

- zamedziť konzumáciu tučného mäsa a mäsových výrobkov

- obmedziť spotrebu živočíšnych tukov,

- zvýšiť ponuku ovocia a zeleniny, najmä v surovom stave v podobe šalátov.

“ V čom sú teda najväčšie stravovacie nedostatky dnešných detí? „Podľa štatistických prieskumov u detí školského veku sa
          vyskytujú najčastejšie nedostatky vo forme vynechávania raňajok, nevhodného zloženia desiatej a vynechávania obedov,
          respektíve nahrádzanie obedov fast foodmi.“

Nedostatky vo výžive detí a mládeže v súčasnosti :

- zvýšený energetický príjem , nadbytočný príjem tukov, cukrov, často s obsahom nevhodných polysacharidov, a soli.

- nedostatočná konzumácia zeleniny, ovocia, rýb a v dôsledku toho nedostatočný príjem vitamínov, minerálnych látok (vitamín
          C, vápnik, železo) a vlákniny.

Nesprávna výživa detí a mládeže môže spôsobiť rôzne poškodenia zdravia napr. :

-poruchy rastu a vývinu

- vznik tučnoty - obezita

- výskyt zubného kazu

- častejšie infekcie a chudokrvnosť.

- osteomalácia (rednutie kostí) až osteoporóza