• Rozprávka o cesnaku - lit. súťaž

• Rozprávka o cesnaku

Kde bolo, tam bolo, v našej záhradke vyrástol neobyčajne krásny, guľatý a múdry cesnak. Mal husté zelené vlasy a bielu pokožku na tvári. Nebol namyslený, len sa rád chváli. Mamka česnačica ho prihlásila do jesennej súťaže nazvanej "Najkrajší plod jesene". Cesnak vyhral prvé miesto. Celá rodina Cesnakovcov bola na neho právom hrdá a pyšná. Rozhodol sa, že sa vyberie do sveta. Stal sa z neho Cesnak Cestovateľ. Keď prichádzal do lesa, všetky zvieratká a aj líška s medveďom ho chválili a prihovárali sa mu: "Ó, si taký krásny a veľký! Najkrajší zo všetkých cesnakov!" Cesnak Cestovateľ poďakoval a pobral sa ďalej. Prechádzal cez cesnakové pole, kde si našiel priateľku - malú Cibuľku. Tvorili spolu cestovateľský pár.

V jeden deň prišli do dediny, ktorá sa volala Zvyšné. Bola to malá dedinka, v ktorej ľuďom všetko zostávalo nazvyš. Keď im niečo zostalo, uskutočnili nejakú slávnosť alebo súťaž, podobne ako dnes, s názvom "Cibuľové slávnosti". Obyvatelia dedinky pobehovali už od svitu a vyzdobovali domy, radnicu, ulice a dokonca aj na stromy vešali cibule. Keď občania uvideli Cesnak, dali mu na hlavu korunu a zavesili ho na radnicu. Nemohli sa naň vynadívať. Malú Cibuľku zakomponovali do kytice z cesnakov. Všetci ju žiadali, aby sa stali ich priateľkou. A keď im povedala, že jej sa páči Cesnak, všetci sa od závisti rozosmiali. Cesnak Cestovateľ to už nemohol počúvať a rozhodol sa, že si odstrihne svoju zelenú hrivu a zachráni malú Cibuľku. Keď to urobil, začal sa kotúľať dolu kopcom po ostatných cesnakoch a zastavil sa až pri kytici, v ktorej bola malá Cibuľka. Bol to dlhý a náročný boj, no cesnak sa nevzdával. Nakoniec sa mu podarilo Cibuľku zachrániť.

Obyvatelia tejto dedinky to všetko s napätím sledovali a rozhodli sa, že si Cesnak zvolia za richtára. Do erbu dokreslili Cesnak s korunou a dedinu premenovali na Cesnačie údolie. O pár mesiacov mali Cesnak Cestovateľ a Cibuľka sobáš. Po uplynutí roku od svadby prišla na svet Cesnačka. Bola to pekná dievčinka s dlhými vlaskami. Obyvatelia údolia im gratulovali a priali vštko dobré.

Rodinka Cestovateľov žije dodnes a môže sa stať, že ju stretnete, rovnako ako ja!

Barbora Rusnáková, 7. ročník