• Štúrove a Hollého rétorické Drahovce - krajské kolo

• Dôležitým medzníkom v živote školy je  krajská súťaž v rétorike „Štúrove a Hollého rétorické Drahovce“. Šiesty ročník rétorického zápolenia školákov z Trnavského kraja poskytuje dôkaz o tom, aké dôležité a potrebné je pre formovanie osobnosti vzdelaného mladého človeka  vlastné vyjadrovanie  svojich myšlienok,  prerozprávanie prečítaného textu, rozvoj fantázie a predstavivosti, v neposlednom rade vyjadrenie vlastných ,ale i reprodukovaných myšlienok  svojimi slovami. Súťaž, ktorej celoslovenské kolo sa už tradične uskutoční vo Zvolene, sme pripravovali už od začiatku školského roka . Vo štvrtok  30.apríla  sa v priestoroch školskej knižnice zišli tí najlepší detskí rozprávači základných škôl trnavského kraja. Súťažilo sa v dvoch kategóriách. Prvú kategóriu tvorili žiaci štvrtého až šiesteho ročníka.  Títo mali za úlohu zreprodukovať úryvok textu a následne ho dotvoriť podľa vlastnej fantázie. V druhej kategórii súťažili žiaci siedmeho až deviateho ročníka v dvoch kolách. V prvom kole bolo úlohou súťažiacich prerozprávať text na tému, ktorú si vybrali; v druhom kole prednášali súťažiaci  vopred pripravený text. Ich výkony hodnotila trojčlenná porota.  Každú školu mohli reprezentovať iba dvaja najlepší žiaci. V silnej konkurencii celého trnavského kraja  získali víťazstvo kultivované rečnícke prejavy žiačky Kataríny Mišovičovej zo ZŠ s MŠ Dolné Zelenice v 1.kategórii a žiačky Melánie Strakovej zo ZŠ Brezová v Piešťanoch v 2.kategórii.  Veľmi si ceníme, že naše pozvanie prijala slovenská spisovateľka, autorka detskej literatúry Viera Valachovičová Ryšavá a poetka, dramaturgička a odborníčka na hodnotenie umeleckého prednesu Marina Mesárošová. Príjemne strávené dopoludnie sme ukončili  autogramiádou  a  s vedomím, že pochvalné slová, ktoré tu zazneli, nás nenechajú pasívnych, ale práve naopak, motivujú nás k ďalším tvorivým aktivitám.

fotogaléria

reportáž Tv Karpaty