• Morena

• Drahovská škola žije tradíciami

Ukončenie zimy a príchod jari sú spojené s ľudovou  tradíciou, akou  je vynášanie Moreny, jej upálenie a utopenie. Tento rituál sa zachováva aj v Drahovciach.

Posledný marcový deň bolo na drahovskej škole veľmi rušno. Prípravy boli v plnom prúde – posledné spevácke skúšky, obliekanie do krojov, odievanie slamenej bábky Moreny a dobrá nálada. Morena, ktorá symbolizuje slovanskú bohyňu zimy a smrti, dostala svoju podobu v rukách žiaka 7.ročníka Martina Segeša, ktorý má k zachovaniu ľudových tradícií  veľmi blízko. Z dvoch drevených krížov obalených  slamou vytvoril bábku a spolu so spolužiakmi ju obliekli do ženských šiat . Sprievod sa pohol od školy smerom k jazeru „ Pod Cigáňom“. K žiakom sa pridali aj obyvatelia Drahoviec rôznych vekových kategórií. Deti v krojoch niesli Morenu za krásneho  slnečného počasia  k jazeru, kde  bolo počuť ich spev, ale i  hovorené  slovo. Vyzlečenú  Morenu  zapálili a hodili do vody, aby privolali nielen jar, ale vyhnali z dediny smrť a choroby.

O tom, že to myslíme s uctievaním tradícií v škole  vážne, svedčí aj náš kútik ľudových tradícií zriadený vo vestibule školy a aj iné aktivity podporujúce  regionálnu výchovu a zážitkové učenie.

Nápad oživiť starý zvyk sa ukázal ako veľmi dobrý. Znak prebudenia sa prírody v podobe rituálu pálenia Moreny naše deti prežívali do špiku kostí. Ich radosťou žiariace oči a veselý spev bol dôkazom toho, že  všetko malo svoje opodstatnenie.  Jar v Drahovciach sa môže začať.

Sme veľmi radi, že naši žiaci majú vzťah k takým hodnotám, akými sú tradície nášho ľudu. Nadšené deti, spokojní  rodičia, starí rodičia- ktorí sa presvedčili, že tradície  v drahovskej  škole  majú svoje miesto- to bola najväčšia odmena, akú sme si mohli priať.