• Olympiáda zo SJL - školské kolo

Termín konania školského kola súťaže: 17. 10. 2023

Miesto konania: školská knižnica

Účastníci:

8. tr.: Matej Blaho, Paulína Rapavá, Vikória Struková, Nina Simčáková, Laura Manáková, Klára Karabová

9. tr.: Leonardo Behan, Nelly Katarína Jánošová, Patrik Kabát, Michal Rapavý, Jakub Holík, Samuel Pápež

Členovia poroty: Mgr. Lenka Vančová, Mgr. Stanislava Saganová, Mgr. Nataša Pažitná

Podmienky súťaže: Súťaže sa zúčastňujú žiaci 8. a  9. ročníka, ktorí získali v triednych kolách najlepšie výsledky.

Priebeh súťaže: Súťažné zadania pre žiakov v jednotlivých kategóriách a kolách OSJL sú v súlade s platnými MOP pre daný ročník OSJL. Zadanie pozostáva z dvoch častí – písomnej a ústnej. Písomná časť je tvorená didaktickým testom s rozličnými typmi úloh s rôznou kognitívnou náročnosťou, zameranými na prácu s textom, čítanie s porozumením a overenie vedomostí a zručností z jednotlivých jazykových rovín a teórie literatúry. Testovú časť píšu žiaci na počítači cez Edupage. K písomnej časti ďalej patrí tvorba vlastného textu, resp. transformácia textu, v ktorej má žiak preukázať schopnosť písať žánrovo a štýlovo diferencovane, s čo najväčšou možnou mierou originality. Ústna časť je tvorená samostatnou prípravou a prednesením rečníckeho prejavu na zadanú tému, pričom súťažiaci musí predniesť najmenej 10 viet naspamäť, využiť príznaky rečníckeho štýlu a uplatniť prvky verbálnej i neverbálnej komunikácie.

Hodnotenie súťaže: Hranica úspešnosti: Súťažiaci sa stáva úspešným riešiteľom daného kola OSJL po dosiahnutí 40 bodov z max. možného počtu 55 bodov (online test 25 bodov, tvorba/transformácia textu max. 15 bodov a rečnícky prejav max. 15 bodov).

Výsledky súťaže:

1. miesto  Patrik Kabát, 9. tr. (47 bodov)

2. miesto Nelly Katarína Jánošová, 9. tr. (40 bodov)

3. miesto Leonardo Behan, 9. tr. (37 bodov)