• Štúrove a Hollého rétorické Drahovce - krajské kolo 2012

•

V stredu, dňa 28.marca 2012, sa v priestoroch školskej knižnice ZŠ v Drahovciach uskutočnil už tretí ročník  krajského kola súťaže „Štúrove a Hollého rétorické Drahovce“.  Rétorické zápolenia školákov z celého Trnavského kraja poskytuje dôkaz o tom, aké dôležité a potrebné je pre formovanie osobnosti vzdelaného mladého človeka  vlastné vyjadrovanie  svojich myšlienok,  prerozprávanie prečítaného textu, rozvoj fantázie a predstavivosti, v neposlednom rade vyjadrenie vlastných ,ale i reprodukovaných myšlienok  svojimi slovami. Súťaž, ktorej víťazi postupujú do celoslovenské kolo vo Zvolene, sme pripravovali v spolupráci s Krajským školským úradom v Trnave, od začiatku školského roka.  V priestoroch školskej knižnice v Drahovciach sa zišli tí najlepší detskí rozprávači základných škôl trnavského kraja a osemročného gymnázia. Súťažilo sa v dvoch kategóriách. Prvú kategóriu tvorili žiaci štvrtého až šiesteho ročníka, ktorí mali za úlohu zreprodukovať úryvok textu a následne ho dotvoriť podľa vlastnej fantázie. V druhej kategórii súťažili žiaci siedmeho až deviateho ročníka v dvoch kolách. V prvom kole bolo úlohou súťažiacich prerozprávať text na tému, ktorú si vybrali; v druhom kole prednášali žiaci  vopred pripravený text. Ich výkony hodnotili dve trojčlenné poroty, nakoľko bol veľký záujem zo strany súťažiacich.  Každú školu mohli reprezentovať iba dvaja najlepší.  Porota v prvej kategórii udelila  1. miesto  Michalovi  Drgoňovi  zo ZŠ s MŠ Trakovice, 2. Miesto Janke Jakábovej z II. ZŠ Vrbové, 3. miesto Aurelovi Surovému zo ZŠ s MŠ Drahovce. V druhej kategórii zvíťazila  Monika Jakábová z  II. ZŠ Vrbové, na 2. mieste sa umiestnila Sandra Šústová zo ZŠ s MŠ Drahovce, 3 miesto  obsadila Adela Müllerová zo ZŠ sv. Márie Goretti v Piešťanoch.

Kultivované rečnícke prejavy súťažiacich boli dôkazom toho, že deti majú bohatú slovnú zásobu, vedia využívať jazykové prostriedky, ich prednes je dôstojný a kultivovaný, vedia sa obratne  vyjadrovať v materinskom jazyku.   Veľmi si ceníme, že naše pozvanie prijali dve slovenské spisovateľky, autorky detskej literatúry Viera Valachovičová Ryšavá a Toňa Revajová. Príjemne strávené dopoludnie sme ukončili očakávanou autogramiádou spisovateliek.

PhDr. Miroslava Rojková, riaditeľka ZŠ s MŠ Drahovce

Fotografie si môžete pozrieť vo fotoalbume.