• Projekt MOJA KNIHA

• Posledný deň pred jesennými prázdninami, 27. novembra 2016, prebiehalo v ZŠ Drahovce projektové vyučovanie. Aby sme u detí podporili vzťah k čítaniu, skúsili sme žiakov zapojiť to vytvárania vlastnej knihy. Téma bola ľubovoľná. A deti sa do toho naozaj pustili s veľkým nadšením. Na prvom stupni prevládali rozprávky a skutočné príbehy, ktoré deti zažili. Na druhom stupni vytvorili rozprávky, sci-fi príbehy, hororové a mysteriózne knihy, detektívky a mnoho iného. Keďže vytvorenie knihy trvá určitý čas, aj deti sa na ňu začali pripravovať ešte pred samotným projektovým dňom. Najskôr si napísali text knihy na nečisto. Ten potom jazykovo upravila učiteľka slovenského jazyka. V samotný deň žiaci vytvorili obal knihy, prepísali text na čisté stránky. Okrem obalu zhotovili aj ilustrácie. Aby sa kniha čo najviac podobala skutočnej, obsahovala aj tiráž, obsah, údaje o autorovi textu a ilustrácií. Knihu potom zviazali, takže okrem jazykových a literárnych zručností sa zdokonalili aj v tvorbe ilustrácií a manuálnych zručnostiach. Po zhotovení knihy ju každý žiak prezentoval pred spolužiakmi. Tí potom spomedzi seba vybrali najkrajšiu knihu, ktorá postúpila do celoškolského kola. Vyhodnotenie bolo 7. 11. v školskej knižnici. Všetci dostali diplom a vecné ceny. Keďže Rok čitateľskej gramotnosti a nesie pod heslom „Myslenie je pohyb“, niektoré ceny boli športového charakteru. Žiaci boli hrdí na to, čo dokázali vytvoriť. Ich diela budú vystavené v budove školy. Veríme, že aj takýmto spôsobom sa pre nich stane čítanie atraktívnejším.

Víťazi triednych kôl:

2. A – Lukáš Stodolka